Tähelepanu! Teavitame, et meie hinnakiri on alates 01.01.2024 osaliselt muutunud!
Tagasi
Tervis

Nahaarsti vastuvõtt – millal tulla nahaarsti visiidile ja mida täpsemalt nahaarst teeb

Nahaarsti vastuvõtt – millal tulla nahaarsti visiidile ja mida täpsemalt nahaarst teeb Dermatoveneroloogi ehk nahaarsti vastuvõtule on oodatud patsiendid erinevate nahahaigustega, nahamoodustistega ja ka sünnimärkide kontrolliks. Lisaks erinevatele nahahaigustele ja nahaprobleemidele, tegelevad nahaarstid ka suguhaiguste diagnoosimise, ravi ning jälgimisega. Nahk on meie suurim organ Nahk katab inimest üle terve keha ning seetõttu on tegemist kõige […]

22/12/2022

Nahaarsti vastuvõtt – millal tulla nahaarsti visiidile ja mida täpsemalt nahaarst teeb

Dermatoveneroloogi ehk nahaarsti vastuvõtule on oodatud patsiendid erinevate nahahaigustega, nahamoodustistega ja ka sünnimärkide kontrolliks. Lisaks erinevatele nahahaigustele ja nahaprobleemidele, tegelevad nahaarstid ka suguhaiguste diagnoosimise, ravi ning jälgimisega.

Nahk on meie suurim organ

Nahk katab inimest üle terve keha ning seetõttu on tegemist kõige suurema organiga. Nahal tervikuna on mitmeid erinevaid ülesandeid:

  • Nahk kaitseb organismi sisekeskkonda väliskeskkonna mõjude eest;
  • Nahk reguleerib vee- ja soojuse tasakaalu organismis;
  • Nahk on tundeelund, sest nahas asuvad puute-, valu ja temperatuuri tundlikud rakud ning närvilõpmed.

Muutused nahal ehk millal pöörduda nahaarsti vastuvõtule

Nahapinda tuleb regulaarselt jälgida ja pöörata tähelepanu igasugustele muutustele, mis seal toimuvad. Seda eriti just sünnimärkide puhul, mis on suurenenud ning mille värv ja kuju on muutunud. 

Avastades kahtlase sünnimärgi või nahamoodustise, tuleb pöörduda koheselt nahaarsti vastuvõtule, sest mida varem pahaloomuline nahamoodustis avastatakse, seda suurem on paranemise tõenäosus.

Inimese nahal võib olla aga mitmeid erinevaid sünnimärke, mis on erineva kuju, suuruse ja värvusega. Need kõik pole kindlasti pahaloomulised, kuid alati tasub sünnimärkide puhul arvestada ABCD- reeglistikuga, mis aitab kahtlaseid sünnimärke tavalistest eristada. ABCD kombinatsioon on tulnud inglise keelsest lühendist, kus:

A-  Asymmetry- tähendab sünnimärgi asümmeetriat. Tavalised sünnimärgid on sümmeetrilised ning nende üks pool ei erine teistest. Kahtlased sünnimärgid on aga asümmeetrilised.

B-  Borders- ehk piirid. Kahtlaste sünnimärkide äär ehk piir on ebaregulaarne.

C-  Color- ehk värvus. Ohutud sünnimärgid on tavaliselt ühte tooni, kahtlastel sünnimärkidel esinevad seevastu aga erinevaid värvivarjundeid.

D- Dynamics- ehk dünaamilisus tähendab seda, et ohtlikud sünnimärgid muudavad värvi, suurust või kuju.

Siinkohal peab selgitama, et tegemist on vaid enese jälgimiseks mõeldud meetodiga ning kindlasti ei saa vaid ühe või ka mitme tunnuse olemasolu puhul lõpliku diagnoosi panna.

Küll aga tasub igasuguste nahal olevate muutuste avastamisel konsulteerida nahaarstiga. VIV Living Tervisemajas on võimalik teostada kogu naha uuring dermatoskoobiga, mis annab võimaluse jälgida nahamuudatusi kogu tervel kehal.

Melanoom- kuidas sellest hoiduda?

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib pigmenti tootvatest rakkudest ehk melanotsüütidest. Melanoom võib areneda nii juba olemasolevast sünnimärgist, kuid see võib nahale tekkida ka juba melanoomina.

Varajaselt avastatud melanoom allub hästi ravile, mistõttu on oma naha olukorra jälgimine väga oluline. Melanoomi vältimiseks on mitu kuldreeglit:

  • Päikese käes olles peab kasutama alati päikesekreemi, mis on kaitsefaktoriga vähemalt SPF30 ning mis kaitseb nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest.
  • Vältima peab tugevat päikesekiirgust ning vajadusel tuleb nahk katta rõivastega.
  • Mitte külastada solaariumit. Erinevad uuringud on tõestanud, et solaariumis käimine tõstab melanoomi tekkimise riski isegi kuni 75%.
  • Kaitske lapsi päikesekiirguse eest! Lapseeas tekkinud päikesepõletus võib kahekordistada hilisemat melanoomi tekke riski.

VIV Living Tervisemaja- kõik teenused mugavalt ühest kohast

Lisaks dermatoskoobiga uuringule teostatakse VIV Living Tervisemajas ka mitmeid teisi uuringuid ja protseduure nii lastele kui ka täiskasvanutele. Meie juurest leiate abi mitmetele nahaprobleemidele ja pakume järgmisi teenuseid:

Krüoravi lastele ja täiskasvanutele. Krüoteraapia on healoomuliste viiruslike või mitteviiruslike moodustiste nagu näiteks soolatüükad, molluskid, papilloomid, nahanäsad, konnasilmad, keratoosid eemaldamine.

Seborroiliste keratooside eemaldamine. Seborroiline keratoos on kõige sagedamini esinev healoomuline nahamuutus, mille tekkepõhjusteks peetakse pärilikkust, päikesekahjustust, hõõrdetraumat või naha üldist vananemist. Selle protseduuri vajadust hindab  nahaarst. Teenus sisaldab nahamuutuste pindmise kihi eemaldamist koos järgneva krüokirurgia protseduuriga või ilma.

Healoomuliste nahakasvajate eemaldamine. Tegemist on healoomuliste nahapinnal asetsevate kasvajate aparaatse (diatermokauteriga) eemaldamisega. Enne protseduuri on vajalik konsultatsioon nahaarstiga ning seejärel suunab arst vajadusel edasi teenusele.

Sünnimärgi või nahakasvaja kirurgiline eemaldamine. Protseduuri teostamiseks on vajalik VIV Living Tervisemaja nahaarsti saatekiri. Vajadusel teostatakse eemaldatud nahamoodustisele histoloogiline uuring.

Koeproovi võtmine ja histoloogiline uuring. Koeproovi võtmise vajaduse selgitab välja nahaarst visiidi käigus. Protseduuri teostatakse nii esmase visiidi ajal, kui ka eraldi eelnevalt kokkulepitud ajal. Vastavalt vajadusele võib arst patsienti kutsuda korduvvisiidile protseduurijärgseks läbivaatuseks ja analüüsitulemuste selgitamiseks.

Pöörduge julgelt VIV Living Tervisemaja nahaarsti poole erinevate nahaprobleemide ja murede korral.  Leiame teile kiirelt arstivisiidi aja ja te ei jää oma tervisemurega üksi!

Loe ka muid uudiseid