Tähelepanu! Teavitame, et meie hinnakiri on alates 01.01.2024 osaliselt muutunud!
Tagasi
Tervis

Mis on ortopeedia ja millal ortopeedid appi tõttavad?

Mis on ortopeedia ja millal ortopeedid appi tõttavad? Ortopeedia on arstiteaduse valdkond, mis keskendub luu- ja lihaskonna füüsiliste häirete ennetamisele ja ravile. Kuna ortopeedia on väga lai meditsiinivaldkond, siis on selles meditsiiniharus veel mitmeid teisi erinevaid erialasid. Näiteks keskendub ortopeedia ka sellistele olulistele aspektidele nagu füsioteraapia ja taastusravi. Ortopeed on eriarst, kes ravib luid ja […]

20/12/2022

Mis on ortopeedia ja millal ortopeedid appi tõttavad?

Ortopeedia on arstiteaduse valdkond, mis keskendub luu- ja lihaskonna füüsiliste häirete ennetamisele ja ravile. Kuna ortopeedia on väga lai meditsiinivaldkond, siis on selles meditsiiniharus veel mitmeid teisi erinevaid erialasid. Näiteks keskendub ortopeedia ka sellistele olulistele aspektidele nagu füsioteraapia ja taastusravi.

Ortopeed on eriarst, kes ravib luid ja lihaseid ning paneb liigesed liikuma

Ortopeedid on arstid, kes ravivad luumurde, artriiti ja degeneratiivseid liigesehaiguseid. Samuti pöördutakse ortopeedi juurde ägeda trauma või füüsilise ülekoormuse tõttu tekkinud vigastuste pärast.

Enamik liigesehaiguseid on aga kroonilist laadi ning neid pole võimalik täielikult välja ravida. Isegi juhul, kui haigusest pole võimalik täielikult lahti saada, on õige ravi siiski väga oluline. Sel juhul töötab ortopeed patsiendi jaoks välja sobiva raviplaani, et pidurdada haiguse süvenemist ning vältida liigeste moondumist ja liikuvushäiret ning vähendada valu.

Ortopeedi vastuvõtule tasub minna järgmiste kaebuste korral nagu:

  • Erinevad traumad;
  • ülekoormusest tingitud probleemid;
  • tugi- ja liikumisaparaadi kaasasündinud väärarengud;
  • erinevad liigeste haigused.

Olenemata sellest, kas tegemist on ägeda liigesehaiguse, trauma või kroonilise liigesehaigusega, on tänapäeval olemas mitmesuguseid ravivõimalusi. Kindlasti ei tohiks ükski inimene kannatada valu. Mida varem määratakse õige ravi, seda rutemini saab patsient leevendust ning seda kiirem on ka paranemine.

Liigesevigastused

Erinevad liigesevigastused ja liigesehaigused on väga levinud mure millega patsiendid ortopeedi poole pöörduvad. Nii liigesehaigustel kui ka liigesevigastustel on sarnased sümptomid nagu valu, turse ja jäikus. 

Sageli peetakse liigesehaiguseid just eakate inimeste probleemiks, kuid järjest enam on ka noortel muresid liigese- ja lihasvaludega. Vanemate inimeste puhul on valude põhjuseks liigeste kulumine, mida paraku küll välja ravida ei saa, kuid valu- ja ebameeldivustunnet on siiski võimalik ravimite abil leevendada. Noorte puhul on liigesevigastuste peamisteks põhjuseks siiski erinevad traumad.

Kodune esmaabi liigesevigastuse korral

Ägeda liigesepõletiku korral võib kodus esmaabina võtta paratsetamooli või ibuprofeeni ning valutavat liigest jahutada külmageelikotiga. Kui aga valu ei taandu, tuleb esimesel võimalusel külastada arsti, kes määrab vastavalt konkreetsele olukorrale õiged põletiku- ja valuvaigistava toimega ravimid.

Kõige tähtsamal kohal liigese haiguste ennetamisel ja ravi puhul on liikumine. Seda isegi juhul, kui liigesed on juba valusad. Olgugi et liigesevigastuse korral on jäseme liigutamine vägagi valus, on liigesed siiski loodud liikumiseks. Liigutamine teeb ainult head ning kiirendab paranemisprotsessi.

Lihaste vigastused

Lihaste vigastused võivad tekkida näiteks sporti tehes, autoõnnetuse tõttu või isegi lihtsate igapäevaste tegevuste käigus. Kõige tavalisem lihasvigastuse tüüp on venitus, mis on lihaskiudude rebenemine. Venitused võivad olla nii väiksemad kui ka suuremad ning võivad põhjustada suurt valu ja ebamugavustunnet.

Lihaste vigastuste ennetamine

Lihase vigastuste ennetamiseks on mitu võimalust. Alati tuleb veenduda selles, et lihased on enne füüsilises tegevuses osalemist korralikult soojendatud. Samuti tuleb trenni tehes kasutada õiget tehnikat, pidada pause ning vältida ülepingutamist. Sport on küll tervisele hea, kuid seda tuleb teha samuti targalt ja mõõdukalt. 

Kui aga siiski on lihas vigastada saanud, saab kiire koduse esmaabiga leevendada tekkinud valu ja kiirendada paranemisprotsessi. Vigastatud piirkonda tuleb jahutada kas jääga või jäägeelikotiga vähemalt 15- 20 minutit. Kui valu mõistliku aja jooksul ei taandu, tuleb kindlasti pöörduda arsti juurde kontrolli.

Viv Living Tervisemaja ortopeedi vastuvõtule võivad pöörduda kõik  inimesed, kellel esineb probleeme luude, liigeste, lihaste ja kõõlustega seotud haigustega. Kergemate ja väiksemate tervisemuredega on võimalik broneerida vastuvõtuaeg Viv Living Tervisemajas tegutseva füsioterapeudi konsultatsioonile.

Loe ka muid uudiseid