Tähelepanu! Alates 01.08.2024 tehtavatele vaimse tervise teenuste broneeringutele uued hinnad!
Tagasi
Tervis

Rasedusaegne füsioteraapia - kellele see mõeldud on?

Rasedusaegne füsioteraapia - kellele see mõeldud on? Rasedus on iga naise jaoks eriline aeg. Küll aga peaksid kõik tulevased emmed hetkeks aja maha võtma ning vaid endale ja kõhubeebile keskenduma. Rasedus- see on ju kõige ilusam ja meeldejäävam aeg iga naise elus. Pole saladus, et kiirelt kasvav kõht ja selles arenev beebi tekitavad naisele erinevaid […]

17/03/2023

Rasedusaegne füsioteraapia - kellele see mõeldud on?

Rasedus on iga naise jaoks eriline aeg. Küll aga peaksid kõik tulevased emmed hetkeks aja maha võtma ning vaid endale ja kõhubeebile keskenduma. Rasedus- see on ju kõige ilusam ja meeldejäävam aeg iga naise elus.

Pole saladus, et kiirelt kasvav kõht ja selles arenev beebi tekitavad naisele erinevaid vaevusi ja kohati ka parajalt ebamugavustunnet. Suure kõhu tõttu on halb liikuda, istuda ja isegi magada. Sageli kurdetakse ka selja- ning jalgade valu ja kogetakse meeletut väsimust.

See kõik on aga täiesti normaalne, sest naise keha on sel perioodil saanud omale topeltkoormuse, millega ta peab õppima nüüd toime tulema.

Ilmselt on vaid vähesed naised õnnistatud raseduse ajal hea enesetundega. Suurem osa rasedatest tunneb sel perioodil siiski iiveldust, väsimust, raskustunnet ja sellest tulenevaid pingeid ning valusid.

Kui esimene trimester (ehk reeglina kõige ebamugavam periood) on möödas, siis saabub kõige helgem aeg, ehk teine trimester. Üldiselt on siis naistel kõige parem enesetunne ning lõpuks on kätte jõudnud kauaoodatud aeg raseduse nautimiseks.

Rasedusaegne füsioteraapia on abiks

Just sellel aja perioodil tasub mõelda ka rasedate jooga ja treeningutel osalemise peale ning miks mitte külastada ka füsioterapeuti. Seda kõike muidugi juhul, kui sinu arst pole füüsilist koormust ära keelanud.

Sünnituseelne füsioteraapia ja rasedusaegne kinesioteipimine on suurepärased võimalused tagamaks seda, et nii ema kui ka laps oleksid terved ja rõõmsad kogu raseduse ajal. Nimelt parandab mõõdukas treening ja õigesti valitud harjutused naise ja kõhubeebi tervist ning üldist heaolu.

Lisaks vähendab sünnituseelne füsioteraapia stressi ja ärevustunnet kogu raseduse vältel ning võib omakorda langetada rasedusdiabeedi ohtu.

On teaduslikult tõestatud, et suurem füüsiline aktiivsus alandab ka tunduvalt rasedusaegse preeklampsia ning kõrgvererõhutõve riski.

Millal tasub tulla füsioterapeudi vastuvõtule?

Füsioterapeudi vastuvõtule konsulteerima võivad tulla kõik rasedad, kuid kindlasti soovitame külastada meie spetsialisti järgmiste murede ja küsimuste korral nagu:

  • Kui naine plaanib vaginaalset sünnitust ning eelnev sünnitus on olnud keisrilõike abil;
  • Kui eelnev sünnitus kulges raskelt;
  • Kui soovitakse vähendada sünnituse käigus võimalikke rebendite tekkimise riski ja vaagnapõhjalihaste traumat;
  • Plaanilisest keisrilõikest taastumiseks.

Sünnitusele vastu julgelt, ettevalmistunult ning sirge seljaga

Igapäevane füüsiline koormus aitab ette valmistuda sünnituseks ning toetab sünnituse järgset taastumist. Rasedusaegne füsioteraapia aitab suurendada sünnituse ajal kasutatavate lihaste tugevust ja paindlikkust, mis võib aidata vähendada sünnituse ajal tekkivate tüsistuste riski. Lisaks annab korralik ettevalmistus ja treenitus naisele enne sünnitust piisavalt meelerahu.

VIV Living Tervisemaja füsioterapeut annab erinevaid soovitusi ja õpetusi, kuidas tulla toime valudega ning kuidas muuta need valulikud hetked võimalikult talutavaks. Ühtlasi annab meie spetsialist naisele ette erinevad harjutused, mida on võimalik ka kodus teha.

Ka pärast sünnitust saab füsioterapeudilt abi

Sünnitusest taastumine võib sõltuvalt naisest võtta kas vähem või rohkem aega. Enamasti läheb taastumiseks aega päris mitu kuud.

Kindlasti ei ole alles sünnitanud naine koheselt tagasi oma endises vormis. Ka taastumisprotsessi käigus võib julgelt abi otsida füsioterapeudi juurest.

Tule pärast sünnitust füsioterapeudi vastuvõtule, kui sul esineb järgmisi vaevuseid nagu sümfüüsi ehk häbemeliiduse valulikkus või düsfunktsioon ning erinevad seljavalud või põieprobleemid. 

Üheskoos VIV Living Tervisemaja füsioterapeudiga leitakse Sinu tervisemurele või muredele leevendust.

Loe ka muid uudiseid